Raffaello Sanzio Ankara Erimtan Müzesi’nde

Raffaello Portreleri Erimtan Müzesi’nde

 

Raffaello Sanzio
Raffaello Sanzio

İtalyan Rönesansı’nın ünlü ressam ve mimarı Raffaello’nun portre reprodüksiyonlarından oluşan seçkisi Türkiye’de ilk defa 18 Aralık 2020-14 Mart 2021 tarihleri arasında Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde izleyici ile buluşuyor.

İtalya Dışişleri Bakanlığı ile Raicom ortak projesi “Opera Omnia” kapsamında, İtalya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen sergiyi Salı’dan Cuma’ya 11:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Raffaello Sanzio da Urbino (28 Mart/6 Nisan 1483-6 Nisan 1520), kısaca Rafael olarak bilinen Rönesans döneminin İtalyan ressamı ve mimarıdır. Çalışmaları, şekillerin belirginliği, eserlerinin zenginliği ve insan ihtişamın neoplatonic (Platonun insan hakkındaki fikirleri) fikirlerinin ifadesindeki görsel başarıları sebebiyle takdir görmektedir. Michelangelo ve Leonardo da Vinci ile birlikte, bu dönemin geleneksel üçlüsü olarak büyük üstatlarını oluşturmaktadır.

Raffaello Sanzio
The School of Athens. Year: 1509–1511

 

Atina Okulu (ya da İtalyanca Scuola di Atene), İtalyan ressam Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında yapılmış fresk. Atina Okulunda ana konu felsefe ve astrolojiyi ilahiyat ile bağdaştırmaktır. Fresk Vatikan’da Stanza della Segnatura’da bulunmaktadır.