Yüzde yüz elektrikli yerli otomobil ile Ankara-İstanbul arası 18-TL

Yerli Otomobil EVT-S1
%100 Yerli Otomobil EVT-S1

Tübitak tarafından imzalanan yerli otomobilin gün ışığının çıkmasının ardından Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen bir başka otomobil de görücüye çıktı. 3 yıldır geliştirildiği belirtilen yerli otomobil EVT S1 adını taşıyor.

Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otomobili olduğu ifade edilen EVT S1’in gövdesinde karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilmiş lifli polimer malzemenin kullanıldığı belirtiliyor. Yüksek mukavemetli alüminyumdan üretilen bir şasiye sahip olan otomobil saatte 90 kilometre sabit hızda 100 kilometrede sadece 10 kw/saat enerji tüketiyor. 141 beygirlik güç üreten bir motora sahip olan EVT S1’nin saatteki maksimum hızı ise 180 kilometre. 100 kilometre hızlanmasını 7,5 saniyede tamamlayan otomobilin ağırlığı ise 1050 kilogram.

35kW/saat kapasiteli pili bünyesinde barındıran otomobil, normal kullanımda 10 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Hızlı şarjla 30 dakikada şarj edilebileceği belirtilen otomobilin 18 TL’ye İstanbul’dan Ankara’ya gidebileceği dile getiriliyor. Tüm parçaları Türkiye’de tasarlanıp üretilen EVY S1’in satış fiyatının 50 bin dolar olması bekleniyor.