Dünya Gazeteler Birliği Başkanı: Türkiye, gazeteciler için en büyük hapishane

Dünyanın en büyük basın meslek örgütünün zirve isminden, Türkiye’de özgür basına yönelik baskılara sert eleştiri geldi.
Dünyanın 7 kıtasından 18 bin medya kurumunun üyesi olduğu küresel medya kuruluşu WAN-IFRA’nın Başkanı Tomas Brunegård, “Bugün Türkiye dünyada gazeteciler için en büyük hapishane” dedi. BM’nin tanıdığı tek gazetecilik örgütü olan Dünya Gazeteler Birliği’nin (WAN-IFRA) Washington’daki genel kurulunda konuşan Brunegård, Kuzey Kore’den İran’a dünyada medya özgürlüğünün yaşadığı sorunları sıralarken Türkiye’ye de temas etti. 75 ülkeden 900 gazetecinin katıldığı konferansta konuşan WAN-IFRA Başkanı Tomas Brunegård, “Bugün Türkiye dünyada gazeteciler için en büyük hapishane” dedi.
Brunegård’ın bu açıklamayı, Türkiye’de Can Dündar’dan Ekrem Dumanlı’ya birçok gazeteciyi ve medya kurumlarını hedef alan büyük bir operasyon yapılacağı duyumlarından hemen sonra yapması dikkat çekti.
WAN-IFRA, dün yaptığı sert açıklamayla da Türkiye’de bağımsız medya üzerindeki artan baskılara dikkat çekerek, Türk yetkilileri medya özgürlüğüne daygı göstermeye davet etmişti. Açıklamada ayrıca seçime günler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gibi bağımsız medya gruplarını hedef alan söyleminin demokrasiyle bağdaşmadığı hatırlatıldı.
Geleneksel olarak her yıl baskılara maruz kalan gazetecilere Altın Kalem Ödülü veren WAN-IFRA, bu yılki ödülü dünyanın farklı yerlerinde 1992-2015 arasında görevini yaparken hayatını kaybeden 1127 gazeteciye verdi

Cihan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir