Apple iPhone’un alarm erteleme süresi neden 9 dakika?

Başta iPhone telefonlar olmak üzere pek çok cihazın alarmında yer alan erteleme (snooze) özelliğinin neden 9 dakika olduğunu merak ettiniz mi?

7h241

Erteleme özelliği geçmişi 1950’lere dayanıyor. Erteleme tuşunu geliştirme fikri Telechron firması tarafından ortaya atılıyor. General Electric Telechron firmasının 1956’da çıkardığı 7H241 modeli, erteleme tuşuna sahip ilk alarmlı saati olarak geleceğin erteleme standartlarını belirliyor. Sizi uyandıran, sonra biraz daha uyumamıza izin veren ve yeniden uyandıran bu alarm erteleme tuşu için de bir devri başlatıyor.

Dijital saatlerin çok öncesinde üretilen 7H241 modelinde saatçilerin erteleme için pek bir alternatifi bulunmuyordu. Saatin sunduğu mekanik çalışma prensiplerinden yararlanan saatçilere göre 10 dakikanın üzerindeki herhangi bir süre fazla uzundu. Tabii bu görüşün bilimsel bir dayanağı da yoktu. 10 dakikanın üzerinde bir ara verilirse kullanıcıların uykuya geri döneceğine inanıldığı için mühendisler de bu sürenin maksimum 10 dakika olması gerektiği konusunda hem fikir olunca günümüze kadar gelen ideal erteleme süresi ortaya çıktı: 9 dakika.

Dijital saatlerin böyle bir mekanik zorunluluğu olmamasına karşın 1950’lerden beri süregelen bu seçenek adeta bir standart haline gelmiş durumda. Tabii siz hala 3-5’er dakika arayla 10 alarm kurarak kendi ideal erteleme sürenizi de ayarlayabilirsiniz.