Apple Yeni Model Çıkarırken, Eski Model iPhone’lar Kitlesel Yavaşlamaya mı Uğruyor?

Evolution of iPhone
Evolution of iPhone

DailyMail’de yayınlanan bir haber Apple hakkında soru işaretlerine yol açtı. Harvard Üniversitesi öğrencilerinden Laura Trucco tarafından internet üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Apple’ın yeni bir iPhone modeli çıkarması yaklaşırken, Google arama sonuçlarında “iPhone Slow” arama sayısı artıyor. Trucco bu durumu “Apple yeni telefonlarını satabilmek için yeni modellerini piyasaya sürüm tarihlerinde eski iPhone’ları bilerek yavaşlatıyor olabilir mi?” şeklinde sorguluyor.

Apple hakkında ortaya atılan bu iddia, komplo teorisi gibi gözükse de, haberde verilen istatistiki bilgiler gerçekten incelenmeye değer. Bazı arama kayıtlarının kitlesel şekilde en çok ne zaman rağbet gördüğünü araştıran Trucco, ”iPhone slow” (iPhone yavaşlaması) arama sonucunun yeni sürüm iPhone’ların piyasaya çıkış tarihleri ile örtüşen bir süreçler dizisinde kullanıcılar tarafından en yoğun aranan anahtar kelimeler olduğu sonucuna ulaştı.

Bu rakamlarla, piyasaya çıkan her yeni sürüm iPhone’un piyasaya giriş tarihleri ile eski model iPhone’ların kitlesel şekilde yavaşlamaya başlamaları aynı tarihlere denk geliyor sonucuna varan Trucco benzer bir aramayı ”Samsung Galaxy slow” sözcükleri için yaptığında durum böyle olmuyor. Trucco’nun araştırma sonuçlarına göre Samsung Galaxy kullanıcılarının yavaşlama problemini aradıkları tarihler ile yeni Galaxy model telefonların piyasaya çıkış tarihleri arasında kuşku uyandıracak bir tutarlılık yok.

Trucco bu sonuçlar ışığında şöyle bir soru soruyor; “Apple yeni telefonlarını satabilmek için yeni modellerini piyasaya sürüm tarihlerinde eski iPhone’ları bilerek yavaşlatıyor olabilir mi?”

Bu sonuçlar, yeni iPhone modeli ile birlikte güncelenen iOS sürümlerinin eski model iPhone’ları yavaşlatmak üzere tasarlandığını gösterirken, uzmanlar bu sorunu yaşamamak için en az 6 ay kadar iOS’un son sürümüne güncelleme yapmanın bir çözüm olabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: Türk Internet e-Bülten