Fujifilm Sokak Fotoğrafçılığı X-Workshop

Fotoğrafın, sinemanın, sanatın kısaca medyanın merkezi ve işi Ankara değil İstanbul diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Ankara’da daha güzel şeyler oluyor hem de çok güzel. Mesela dünyaca ünlü fotoğraf makinesi markası olan Fujifilm, Ankara’da “Sokak Fotoğrafçılığı X-Workshop” sokak fotoğrafçılığı eğitimi veriyor hem ücretsiz hem de son derece eğlenceli!

Fujifilm X Club Türkiye, Kuğulu Park - Ankara
Fujifilm X Club Türkiye, Kuğulu Park – Ankara

Sokak fotoğrafçılığı eğitimleri, haftasonları 10:00-16:00 saatleri arasında Ankara’nın ünlü mekanlarında; Kocatepe Camii – Hamamönü ve Kuğulu Park – Seğmenler Parkı olarak iki farklı rotada Official Fujifilm X Photographer Hüseyin Aldırmaz eşliğinde yapılıyor.

Hüseyin Aldırmaz
Official Fujifilm X Photographer Hüseyin Aldırmaz

Nasıl katılabilirim?

Etkinlikten en geç bir (1) gün önce kayıt olmak şartı ile isteyen herkes katılabilir. Kayıt olmanız için Fujifilm Türkiye’yi Facebook‘da veya Web sitesinden duyuruları takip edebilir, yeni bir etkinlik açıldığında başvuruda bulunabilirsiniz.

Ekipmanlar neler?

Katılımcılara Fujifilm Ankara Showroom ve Eğitim Merkezi‘nde eğitime ve etkinliğe özel olarak ayrılmış X serisi gövde ve XF objektiflerinden T.C. Kimlik karşılığı istediği veriliyor (Kimliğinizi eğitim sonunda veya özel bir nedenden dolayı ayrılmanız gerektiğinde, ekipmanı iade ettikten sonra alabilirsiniz) ve eğitim salonunda yaklaşık 20 dakika makinelerin tanıtımları yapıldıktan hemen sonra rotanın ilk durağı olan Kuğulu Park’a yürüyerek hareket ediliyor. Katılımcılar isterlerse kendi Fujifilm fotoğraf makineleri ile de katılabilirler. Etkinlik süresince yedek pil (batarya) ve farklı objektifler Fujifilm eğitim ekibinde mevcut olup istediğiniz zaman isteyebilir ve objektiflerinizi veya makinenizin pillerini değiştirebilirsiniz.

Not: Katılımcılar Fujifilm Türkiye’nin fotoğraf makinelerini kullanacakları için ve çektikleri fotoğrafları almaları için yanlarında SD Hafıza Kartı getirmelilerdir. (SD Hafıza Kartınız yok ise Fujifilm Ankara Showroom’dan satın alabilirsiniz. 4 GB yeterli olacaktır)

X-Workshop Amacı ve İçeriği

Etkinliğin amacı fotoğraf severlere veya yeni başlayanlara, başlayacaklara Sokak Fotoğrafçılığı alanında genel ve başlangıç düzeyinde uygulamalı eğitim verilmektedir. Fujifilm aynasız fotoğraf makineleri hakkında bilgi, fotoğraf makinelerinde kullanılan teknolojik yenilikler, sokak fotoğrafçılığında ekipman seçiminin önemi ve kullanılacak ekipmanların uygulamalı tanıtımı yapılacaktır.

Uygulama

Fujifilm X Club Türkiye
Fujifilm X Club Türkiye, Ankara Workshop – Hazar ve Selman

Çok Şanslısınız! Çünkü Hüseyin Hoca’dan Sokak Fotoğrafçılığı eğitimi alacaksınız. Hüseyin hoca, alanında çok iyi bir fotoğrafçı olup, sizleri fazla yormadan, sıkmadan ve eğlenceli bir şekilde, sokaklarda yürüyerek ve Hüseyin Hoca ile sohbet ederek hem teknik hem de teknik olmayan sokak fotoğrafçılığını ve kültürünü sizlere anlatacak ve detayları ile uygulamalı olarak gösterecektir. Ve ayrıca eğitim kadrosunda bulunan Hazar Çelik ve Selman Akyol sizlere uygulamanız için farklı hareketler ve sanatsal modellik yapacaklardır. 🙂 Eğer bir pozu kaçırır iseniz tekrardan O pozu isteyebilirsiniz. Kendileri çok iyi fotoğraf çekmenin yanı sıra çok iyi fotoğraf çekilmek için de poz verme konusunda uzmandırlar. Fujifilm fotoğraf makinelerini incelerken ve uygulama yaparken Hazar ve Selman’a hangi butonun ne işe yaradığını neyi nasıl açacağınızı veya kapatacağınızı sormayı sakın unutmayın.

Ben bu eğitimlere 2 defa katıldım. Sokak fotoğrafçılığı alanında yeni ufuklara açılmak için bu güzel eğitim kadrosunun etkinliğini sakın ama sakın kaçırmayın. Ve bir Fujifilm aynasız fotoğraf makinesi edinmenizi de tavsiye ederim. Buradan Hüseyin Hoca’ya, Hazar’a ve Selman’a çok çok teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

İpucu: Etkinlik için rahat bir yürüyüş ayakkabısı, güneş gözlüğü ve hava durumuna göre rahat giyinmenizi tavsiye ederim.

Çektiğiniz fotoğrafları Fujifilm X Club Türkiye Facebook grubunda paylaşmayı da unutmayın.