İkinci Meclis Sığınak Kültür Sanat

Ulus’ta bulunan ikinci Meclis sığınağı sanat galerisi oldu

Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan ikinci Meclis’te, savaş durumunda milletvekillerinin çalışmalarına devam etmesi için yapılan sığınak, dijital sanatlar sergi alanı olarak hizmet verecek.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Meclis’in olağanüstü koşullarda, kısa süreli aralıklarda çalışmasını sağlamak amacıyla yarım daire planlı yapılan, zamanla depo olarak kullanılmaya başlanan “Büyük Sığınak”, Kültür ve Turizm Bakanlığınca aslına sadık kalınarak restore edildi.

Genel Kurul Salonu olarak kullanılması planlanan geniş salonun yanı sıra toplantı, arşiv ve yazman odaları olarak kullanılabilecek küçük odaların da yer aldığı, dış duvarları ve tavanı yaklaşık 1,2 metre kalınlıkta olan sığınak, Türkiye’nin ilk dijital sanatlar sergi alanı olarak sanatseverlerin hizmetine sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1942’de 2. Meclisin sığınağı olarak inşa edilen binanın, “Sığınak: Sanat ve Teknoloji Alanı” adıyla Türkiye’nin ilk dijital sanat sergi salonu haline getirilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir