SALT Ulus, İhtilaf Sanatı

İhtilaf Sanatı

Türk Dil Kurumu (TDK): “ihtilaf” isim (ihtila:fı, l ince okunur) Arapça iḫtilāf
isim Ayrılık, anlaşmazlık, aykırılık, uyuşmazlık

Işıl Eğrikavuk’un ihtilafa ve bunu başarabilme sanatına yönelik ilgisini yansıtan bir haftalık sergi, ziyaretçilerin katılımıyla SALT Ulus’ta gerçekleşti. 28 Kasım’daki ilk performansı takiben mekânda, hafta boyu katılımcılarla çeşitlendirilecek fotoğraf ve buluntular sunulacak.

SALT Ulus - ihtilaf Sanatı
Ziyaretciler ile fotoğraflar çekiliyor. SALT Ulus, ihtilaf Sanatı

Anlaşamama, fikir ayrılığı, farklı görüşlerin neden olduğu tartışma ve uyuşmazlık olarak tanımlanan ihtilaf kavramından hareketle sanatçı, şu soruları tartışmaya açmayı amaçlıyor:

İhtilafı kabullenerek makul hâle getirmek mümkün müdür? Bir çatışmada olumsuz da olsa bir sonuca ulaşılıp bundan yarar sağlanabilir mi? Yahut ihtilaf, hiddet ve kargaşaya mı eş değerdir?

SALT Ulus - ihtilaf Sanatı
Çekilen fotoğraflar performansın bir parçası olarak sergilenecek. SALT Ulus, ihtilaf Sanatı

Serginin ilk ve son günü 17.30-19.30 saatlerinde SALT Ulus’u bir müzakere alanına dönüştürecek olan performansın başlangıcında bir grup katılımcıları karşılayacak. Bu grubun konuşma ve beden hareketleri sanatçı tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde fotoğraflanan tartışmalar ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun arşiv kayıtlarından alıntı diyaloglardan esinle kurgulandı. Performans boyunca grubun sahnelediği bir dizi uzlaşma ve ihtilaf temelinde katılımcılardan, yukarıdaki soruları hem bireysel olarak hem de bir arada değerlendirmeleri istenecek.

Bu sergi, Eğrikavuk’un video işlerinin sunulacağı ve sanat pratiğini anlatacağı Gezici Festival’in Ankara programıyla (27 Kasım-3 Aralık) eş zamanlı olarak düzenlenmektedir.

Performans Programı

28 Kasım Cumartesi, 17.30-19.30
5 Aralık Cumartesi, 17.30-19.30

Performans dili Türkçe’dir.

SALT Ulus - ihtilaf Sanatı
Performans, kaldırımdan geçen insanların ilgisini çekiyor. SALT Ulus, ihtilaf Sanatı

İhtilaf Sanatı

Ankara için özel olarak tasarlanan bu performans, ihtilaf (uzlaşmazlık) kavramından yola çıkarak oluşturulan çeşitli parçaları bir araya getiriyor.

Ankara’nın, özellikle son aylarda içinden geçtiği uzlaşamama sürecine referans veriyor; bu süreci fragmanlara ayırarak hikâyeleştiriyor.

Işıl Eğrikavuk tarafından yazılan kurgu bir kral hikâyesi, internette yayımlanan bir psikoloji dergisi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu tutanakları ve çeşitli şarkı sözlerinin oluşturduğu metinlere dansçıların hareketleri eşlik ediyor.

SALT Ulus’un giriş katına yayılan performans, izleyicinin de parçası olabileceği sürprizler ve ikramlarla şekillenecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir