Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi

Milli egemenlik için verilen askeri mücadelenin ardından tam bağımsızlığın kazanılması yolunda iktisadi bağımsızlık temel ilke edinen Türkiye, devraldığı bağımlılık ilişkilerinden kurtulmak ve kapitülasyonları kaldırmak amacıyla kendine yeterli olmayı öncelikli icraatları arasına aldı.

Tarımın modernleşmesi ve tarımsal üretimin artırılması, temel ihtiyaçları karşılayabilecek sanayi sektörlerinin inşası için gereken yapılar hızlı tesis edilmeye başlandı.

10-15 yıl gibi kısa bir sürede, ülkenin kendine yeterliliğini sağlayacak temek kurumlar yapılandırıldı, geliştirilen uzun vadeli planlamalarla iktisadi bağımsızlığın sürekliliği için gereken altyapı oluşturuldu. Türkiye İş Bankası da bu sürecin ilk adımlarından biri olarak Atatürk’ün emri ile kuruldu.

Türkiye İş Bankası, ülkenin iktisadi bağımsızlığının ve kalkınma sürecinin belge ve hatıralarına ev sahipliği yapmak üzere başkentin simge yapıları arasında yer alan Ulus’taki bu tarihi binasını Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi olarak 2019 yılında hizmete sundu.

Türkiye İş Bankası’nın Ulus’taki üçüncü Genel Müdürlük binası erken Cumhuriyet döneminde yönetim ve finans merkezi olarak kurgulanan Ulus’un simge yapılarındandır. Bina, dönemin ünlü mimarlarından Giulio Mongeri tarafından, Selçuklu ve Osmanlı Klasik Dönemi formlarından ilham alan Birinci Ulusal Mimarlık Akımı üslubunda tasarlandı.

İkizkenar üçgen plan üzerine oturan yapının Hakimiyet-i Milliye meydanına bakan köşesi, Art Nouveau tarzı gölgeliğiyle binanın cephesini ve ana girişini tanımlar. Cumhuriyet modernleşmesinin simgelerinden olan bina, Çankaya’ya uzanan bulvarın iki yanında yer alan birçok kamusal mekânın, sosyal ve kültürel yapının başlangıç noktasındadır.

1929 yılında hizmete başlayan Ulus binası 90. yaşında, Türkiye İş Bankası’nın ülkemizin iktisadi tarihine ışık tutan koleksiyonları ve geçen yılların eşsiz hatıralarının ev sahibi olarak bu kez kapılarını Başkent’in kültür ve sanat hayatına kalıcı katkılar sağlamak üzere açılıyor.


Türkiye İş Bankası Bağımsızlık Müzesi Adresi: Çam Sokak No.3, Ulus 06041, Altındağ / Ankara


Türkiye İş Bankası Bağımsızlık Müzesi Açılış Saatleri: Her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir