Yeni (sıfır) araba kokusu nereden gelir?

yeni-araba

Yeni bir araba neden farklı (güzel) kokuyor? Ve bu kokuya sebep olan şeylerin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Aralarında formaldehit, benzen ve diğer uçucu organik bileşiklerin bulunduğu 200 kadar kimyasal maddeyi soluduğunuzu düşünmeyin. Aksi taktirde moraliniz bozulabilir. Sıfır km arabanızın kokusunu içinize çekmeye devam edin.

Yeni arabanıza kokusunu veren maddeler, yerleri, koltukların derisini ve gösterge panelini oluşturan plastikler ve onların yapıştırıcılarıdır. Bu parçaların koku yayma süreci buharlaşmaya benzeyen bir süreçle gerçekleşir.

Arabanızı kullanmadan önce havalandırın

Bu riski kanıtlayan kesin bir araştırma olmasa da, bu bileşenlerden bazılarının kanserojen olduğu biliniyor. Akla gelen en önemli soru ise sürücülerin bu yüksek dozda kimyasala maruz kalma olayından etkilenip etkilenmediği. Michigan’daki Ecology Center’ın araştırma müdürü olan Jeff Gearhart, “Arabada maruz kalınan kimyasalların bir kısmına evlerimizde ya da başka ortamlarda da maruz kaldığımız bilinen bir gerçek.” diyor.

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, alınabilecek mantıklı önlemler arasında yeni arabanızı, yeni boyanmış ya da yeni döşenmiş evinizi iyice havalandırmak gerekebilir. Gearhart, arabanızın klima sisteminin harici hava sirkülasyonu sistemi olmasının, kanserojen maddeleri %77 oranında azaltabildiğini belirtiyor.

Kaynak: PM